Wilne 10k

03-09-2023 - 6.2 miles

Name

Time

Cat.

Pos.

WAVA

Pace

Notes

Simon Crawford

30:52

SM

7

85.86

4:59

Nicholas Dennis

31:09

SM

8

85.08

5:01

CB, County medal

Anthony Hatswell

32:48

M35

21

83.37

5:17

CB, 2nd M35, County medal

Darlington Magalela

33:25

M35

29

84.26

5:23

PB, 4th M40

William Lunn-pigula

33:33

M35

31

80.63

5:25

Mark Boot

33:47

SM

36

78.45

5:27

Daniel Hawley

34:36

M35

41

81.38

5:35

PB, 5th M40

Lewis Tandy

35:43

SM

52

74.44

5:46

Joanna Male

36:25

SF

2

81.44

5:52

PB, as West End

Mark Lay

37:02

M45

67

79.56

5:58

PB, County medal

Josh Green

37:30

M35

81

73.33

6:03

PB

Ian Scarrott

37:59

M35

92

72

6:08

PB

Ian Chant

37:59

M45

93

78.69

6:08

Michael Bland

38:23

M35

105

72.06

6:11

Jeffrey Trybus

38:34

M35

107

71.3

6:13

Glenn Riches

39:02

M45

114

77.68

6:18

Debut

Paul Lewis

39:16

M45

122

76.67

6:20

CB

Richard Howe

39:36

M35

126

69.84

6:23

Matthew Needham

39:42

M45

129

71.81

6:24

Debut

Matt Weightman

42:51

M35

199

64.17

6:55

Luke Woodiwiss

42:59

M35

197

65.12

6:56

Paul Wade

43:32

M45

208

69.15

7:01

Sian Williamson

43:55

SF

20

67.48

7:05

Peter Edmonds

44:43

M55

240

72.27

7:13

PB

Jodie Smith

45:48

F35

33

68.64

7:23

Billy Pawsey

46:41

SM

276

56.41

7:32

PB

Ian Calladine

46:42

M45

311

64.93

7:32

Penny Plummer

46:50

F35

40

66.2

7:33

PB

Yuk Wah Tsang

47:12

M45

294

61.19

7:37

Fraser Thompson

47:58

M55

301

67.37

7:44

CB

Matt Peel

48:02

M45

302

61.35

7:45

Beverley Peel

48:53

F45

52

66.79

7:53

County medal

Brian Hatwell

49:13

M45

335

59.88

7:56

PB

Gavin Wilkinson

49:28

M35

342

54.69

7:59

Guy Wilkes

49:36

M45

341

58.61

8:00

Jonathan Stevens

50:58

SM

369

52.34

8:13

PB

Wayne Smith

51:31

M35

373

54.66

8:19

Debut

Wil Ditheridge

51:32

M45

374

55.68

8:19

CB

Julia Halford

51:37

F45

70

64.86

8:20

LERC 10k debut

Corrine Stevenson

52:17

F35

73

57.46

8:26

PB

Laura Froggatt

52:50

F45

80

61.8

8:31

CB, County medal

Andrew Webster

52:54

M35

394

53.23

8:32

Amanda Larkin

52:55

F45

81

61.7

8:32

Stephen Williams

53:13

M45

396

54.99

8:35

Debut

Faith Carlin

54:35

F45

103

58.89

8:48

Louise McQuade

54:43

F55

104

64.66

8:50

County medal

Kim Chant

54:48

F45

108

61.09

8:50

David Sewell

54:52

M55

437

55.27

8:51

Pete Forster

54:57

M35

439

49.77

8:52

Emily Wightman

55:43

SF

123

53.2

8:59

PB

Annabel Nickols

55:57

F55

127

63.24

9:01

PB

Robert Dooley

56:18

M45

458

52.34

9:05

PB

Jayne Jones

56:23

F55

137

64.69

9:06

PB

Tracey Brown

56:24

F45

136

60.94

9:06

Steve White

56:36

M65

467

60.24

9:08

John Pickering

56:58

M65

473

59.85

9:11

PB

Robert Tredwell

57:26

M55

479

54.45

9:16

Jennifer Anne Victory

57:39

F45

149

54.91

9:18

Bernadette Dooley

57:58

F35

154

54.61

9:21

Nicholas Higgs

58:20

SM

486

45.58

9:25

Debut

Rebecca Wright

1:00:16

F35

196

51.11

9:43

Laura Richmond

1:00:16

F35

197

51.81

9:43

Andrew Paton

1:01:49

M55

519

50.19

9:58

CB

Garry Hickton

1:02:46

M55

529

51.06

10:07

Adam Newman

1:03:26

M35

534

42.65

10:14

Paula Reason

1:05:00

F45

245

51.06

10:29

Debut

Anna Baillie

1:05:46

F35

256

45.68

10:36

Kirsty Youngs

1:08:11

F45

272

49.1

11:00

PB

Valerie Lindsey

1:10:43

F75

292

62.41

11:24

2nd F75

Emma Cotterill

1:11:19

F45

300

45.08

11:30

CB

Jessica Churchill

1:12:16

SF

302

41.02

11:39

Debut


These results were brought to you by Paul Lewis and the full results are here

Categories listed are LERC categories, not those provided by the race organisers.
LERC uses JM, SM, M40, M50, M60, JF, SF, F35, F45 & F55

Course fastest

Men
30:52 - Simon Crawford
31:09 - Nicholas Dennis
31:49 - Andy Peat
32:25 - Aston Perrin
32:42 - Ryan Haw
32:48 - Anthony Hatswell
32:50 - William Lunn-pigula
33:25 - Darlington Magalela
33:38 - Adam White
33:42 - Mark Boot

Women
36:25 - Joanna Male
37:33 - Sarah Harris
39:18 - Sarah Semmens
40:46 - Natalie Teece
41:52 - Jackie Cunningham
43:28 - Eleanor Venn
43:35 - Lindsay Walker
43:55 - Sian Williamson
45:24 - Jodie Smith
46:14 - Kim Chant

Other Runnings

04-09-2011     02-09-2012     01-09-2013     07-09-2014     06-09-2015
04-09-2016     03-09-2017     02-09-2018     01-09-2019     05-09-2021
04-09-2022     

Achievements from this race

county silver Louise McQuade