Derby 10

17-11-2019 - 10 miles

Name

Time

Cat.

Pos.

WAVA

Pace

Notes

Anthony Hatswell

56:05

M35

6

79.77

5:37

PB

Aston Perrin

57:35

SM

7

75.97

5:46

Matthew Coaker

58:17

SM

9

75.9

5:50

Debut

Ryan Haw

58:54

SM

13

75.53

5:53

PB

Paul Allcock

59:46

SM

18

73.69

5:59

PB

Tim Caldwell

1:00:17

M35

23

76.41

6:02

Martin Hunt

1:01:43

SM

28

72.08

6:10

debut

Joanna Male

1:03:07

SF

4

0

6:19

Debut

Richard Howe

1:03:26

M35

45

70.93

6:21

PB

Wade Fodden

1:06:49

M35

80

70.23

6:41

PB

Richard Cliff

1:07:09

M55

84

78.59

6:43

PB

Paul Lewis

1:07:37

M45

94

72.8

6:46

debut

Stephen Horton

1:07:43

M35

96

66.81

6:46

debut

Darlington Magalela

1:08:17

M35

111

67.05

6:50

Debut

Christopher Magee

1:12:22

M35

182

62.52

7:14

Debut

Paul Wade

1:12:28

M45

185

67.93

7:15

PB

Sarah Semmens

1:12:32

F35

21

71.11

7:15

Matt Weightman

1:13:52

M35

214

60.56

7:23

Richard Berry

1:18:30

M35

319

59.78

7:51

Jackie Cunningham

1:18:34

F55

52

75.65

7:51

CB

Paul Westby

1:20:40

M45

362

59.75

8:04

Debut

David Hadley

1:20:44

M35

364

58.13

8:04

Debut

Pete Forster

1:24:34

M35

437

52.9

8:27

Debut

Brian Hatwell

1:24:56

M45

442

56.37

8:30

Debut

Kim Chant

1:25:32

F45

123

62.69

8:33

Debut

Claire Griffiths

1:25:54

F35

128

57.46

8:35

PB

Stephanie Hart

1:30:08

F35

205

57.63

9:01

PB

Jennifer Allen

1:36:15

F45

319

54.83

9:38

Debut

Valerie Lindsey

1:36:19

F65

322

72.48

9:38

Gavin Wilkinson

1:37:50

SM

651

45.12

9:47

Carrie Chan

1:38:34

F35

379

51.24

9:51

PB

Naomi Hope

1:39:00

F35

394

50.39

9:54

Debut

Joanne Chilton

1:39:14

F45

403

54.47

9:55

PB

Lynn Andrews

1:41:17

F55

457

56.92

10:08

Tracey Dennis

1:41:37

F45

468

56.18

10:10

Helen Newton

1:59:21

F45

753

47.36

11:56


These results were brought to you by Paul Lewis and the full results are here

Categories listed are LERC categories, not those provided by the race organisers.
LERC uses JM, SM, M40, M50, M60, JF, SF, F35, F45 & F55

Course fastest

Men
54:08 - William Lunn-pigula
55:17 - Aston Perrin
55:51 - Mark Boot
56:05 - Anthony Hatswell
58:02 - Tim Caldwell
58:17 - Matthew Coaker
58:54 - Ryan Haw
59:26 - Aaron Needham
59:46 - Paul Allcock
59:53 - Michael Bland

Women
1:03:07 - Joanna Male
1:09:35 - Sarah Semmens
1:18:34 - Jackie Cunningham
1:19:19 - Janine Barrowcliffe
1:25:01 - Kaye Leach
1:25:19 - Ex Member
1:25:27 - Dione Hartley
1:25:28 - Maria White
1:25:32 - Kim Chant
1:25:33 - Jane Hudson

Other Runnings

06-11-2016     12-11-2017     25-11-2018     14-11-2021     

Achievements from this race

2nd f65 Valerie Lindsey