Derby 10

20-11-2022 - 10 miles

Name

Time

Cat.

Pos.

WAVA

Pace

Notes

Ryan Haw

53:53

M35

21

83.02

5:23

PB

Ben Plummer

54:31

SM

25

80.42

5:27

Debut

Anthony Hatswell

55:09

M35

30

81.58

5:31

PB

Aston Perrin

56:29

SM

41

77.62

5:39

Daniel Hawley

56:55

M35

44

81.43

5:42

PB

Lewis Tandy

59:42

SM

74

73.44

5:58

Stephen Horton

1:00:42

M35

88

74.97

6:04

PB

Jeffrey Trybus

1:01:51

M35

100

72.73

6:11

Christopher Magee

1:03:13

M35

118

71.98

6:19

PB

Paul Lewis

1:04:07

M45

125

77.34

6:25

PB

Luke Woodiwiss

1:04:10

M35

131

71.34

6:25

PB

Peter Mills

1:05:22

SM

149

67.22

6:32

PB

Mark Fisher

1:05:56

M35

148

68.23

6:36

Thomas Carver-Smith

1:06:19

M35

166

67.08

6:38

PB

Matt Weightman

1:08:56

M35

204

65.27

6:54

PB

Paul Wade

1:13:48

M45

276

67.19

7:23

As EVRC

Peter Edmonds

1:14:44

M55

326

70.62

7:28

PB

Janine Barrowcliffe

1:16:45

F45

382

72.33

7:41

Fraser Thompson

1:17:17

M55

395

68.87

7:44

Ian Calladine

1:17:36

M45

382

63.9

7:46

PB

Errol Flynn

1:18:08

M45

419

60.86

7:49

PB

Penny Plummer

1:18:17

F35

429

64.06

7:50

Kim Chant

1:18:42

F45

449

68.68

7:52

PB

Yuk Wah Tsang

1:18:55

M45

483

60.26

7:54

PB

Louise McQuade

1:24:52

F55

628

67.26

8:29

PB

Jonathan Stevens

1:27:43

SM

669

50.21

8:46

debut

Faith Carlin

1:28:20

F45

715

59.27

8:50

PB

Brian Hatwell

1:28:59

M45

690

54.17

8:54

Stephanie Hart

1:29:21

F45

747

58.14

8:56

Paul Burchell

1:29:22

M55

745

60.07

8:56

David Sewell

1:29:38

M45

716

55.73

8:58

Wendy Lauberts

1:31:50

F55

817

67.68

9:11

Wil Ditheridge

1:32:22

M45

837

50.81

9:14

Arran Linton-Smith

1:32:29

M65

843

60.14

9:15

Jayne Jones

1:37:09

F55

966

61.18

9:43

Marie Kirk

1:37:13

F45

968

57.1

9:43

Charlie Sarell

1:48:41

M65

1515

50.25

10:52

Kevin Roughton

1:49:40

M45

1194

44.89

10:58

Valerie Lindsey

1:49:45

F65

1239

64.54

10:59

Andrea Holden

1:54:33

F35

1238

45.03

11:27


These results were brought to you by Mario Rocchelli and the full results are here

Categories listed are LERC categories, not those provided by the race organisers.
LERC uses JM, SM, M40, M50, M60, JF, SF, F35, F45 & F55

Course fastest

Men
53:53 - Ryan Haw
54:08 - William Lunn-pigula
54:31 - Ben Plummer
55:09 - Anthony Hatswell
55:17 - Aston Perrin
55:51 - Mark Boot
56:55 - Daniel Hawley
58:02 - Tim Caldwell
58:17 - Matthew Coaker
59:26 - Aaron Needham

Women
1:03:07 - Joanna Male
1:09:35 - Sarah Semmens
1:16:45 - Janine Barrowcliffe
1:18:17 - Penny Plummer
1:18:34 - Jackie Cunningham
1:18:42 - Kim Chant
1:24:52 - Louise McQuade
1:25:01 - Kaye Leach
1:25:19 - Ex Member
1:25:27 - Dione Hartley

Other Runnings

06-11-2016     12-11-2017     25-11-2018     17-11-2019     14-11-2021

Achievements from this race