Heritage - Holme Pierrepont

22-06-2010 - 6.2 miles

Name

Time

Cat.

Pos.

WAVA

Pace

Notes

Paul Lewis

32:35

SM

1

90.44

5:15

The WINNER (CB)

Rob Fox

36:22

M50

5

89.62

5:52

Sarah Harris

36:48

SF

1

88.03

5:56

The Winner

Ian Chant

37:14

SM

11

80.28

6:00

John Birch

38:30

M50

21

85.38

6:13

Patrick Fitzgerald

39:00

M40

24

80.18

6:17

County bronze

Mark Boot

39:27

JM

27

67.18

6:22

Mario Rocchelli

40:01

SM

31

71.23

6:27

Ex Member

40:17

JM

35

194.78

6:30

Missed of official results

Dave Boot

40:45

M40

38

77.34

6:34

Christopher Wood

42:02

SM

48

70.11

6:47

PB

David Riley

42:48

M50

61

79.66

6:54

Ex Member

43:44

SM

68

179.42

7:03

PB

Ex Member

43:47

SM

69

179.21

7:04

Debut

Martin Tilling

43:56

M40

71

73.56

7:05

Shaun Burton

44:08

M40

74

70.31

7:07

Race Best since 2002

Ex Member

44:27

SM

80

176.53

7:10

Debut

Chris Garratt

44:36

M40

83

69.56

7:12

Jackie Cunningham

44:43

F45

15

82.46

7:13

CB, County silver

Ashok Patel

44:43

M50

86

76.25

7:13

Catherine Rowe

44:48

F45

16

86.1

7:14

PB, County bronze

Natalie Teece

45:35

SF

17

68.97

7:21

Mark Harrison

45:45

M40

98

65.8

7:23

CB

Colin Bostock

46:08

M50

105

72.56

7:26

John Hay

46:23

M40

106

67.42

7:29

Damian Cowlishaw

47:15

M40

117

66.7

7:37

Ex Member

47:29

M40

121

165.25

7:40

CB

Jodie Smith

47:40

SF

25

65.95

7:41

Vreni Verhoeven

47:52

F45

28

75.39

7:43

Bill Sheppard

48:04

M50

134

70.93

7:45

Ex Member

48:22

M60

138

80

7:48

CB

Ex Member

48:47

SM

143

160.85

7:52

PB

Sarah Crannage

49:20

SF

35

65.67

7:57

Carol Prokopyszyn

49:46

F35

40

70.41

8:02

CB

Ex Member

51:30

SF

53

200.58

8:18

Zoe Fletcher

52:38

F45

61

68.56

8:29

Nicola Bennett

52:56

SF

62

59.81

8:32

Vicky Parker

53:12

SF

66

58.69

8:35

Just Got Engaged Congrats

Karen Wingate

54:27

F35

78

61.48

8:47

Ex Member

54:28

SF

79

189.66

8:47

Ex Member

55:22

SF

90

186.57

8:56

Catherine Benson

56:17

F35

95

61.66

9:05

Was ill

Kathy Crockford

57:12

F45

106

90.57

9:14

PB

Rachael Tajbhai

58:55

SF

121

50.99

9:30

Debut

Bob Crockford

1:03:09

M50

235

66.16

10:11


These results were brought to you by pabc

Categories listed are LERC categories, not those provided by the race organisers.
LERC uses JM, SM, M40, M50, M60, JF, SF, F35, F45 & F55

Course fastest

Men
32:02 - Nicholas Dennis
32:17 - Neil Renault
32:32 - Andy Peat
32:35 - Paul Lewis
32:46 - Rod Harris
33:14 - William Lunn-pigula
33:17 - Andy McNeil
33:31 - Darlington Magalela
34:34 - Richard Ford
34:45 - Andy Colegate

Women
36:48 - Sarah Harris
37:44 - Sharon Orridge
41:22 - Natalie Teece
41:40 - Stefanie Warwick
42:07 - Jackie Cunningham
42:19 - Ex Member
42:25 - Sarah Semmens
42:34 - Jodie Smith
42:41 - Monica Marriott
43:11 - Vreni Verhoeven

Other Runnings

02-07-1992     23-06-1998     22-06-1999     27-06-2000     26-06-2001
25-06-2002     24-06-2003     24-06-2004     28-06-2005     04-07-2006
26-06-2007     24-06-2008     23-06-2009     28-06-2011     26-06-2012
25-06-2013     03-07-2014     02-07-2015     30-06-2016     29-06-2017
28-06-2018     04-07-2019     29-06-2023     

Achievements from this race

1st Paul Lewis
1st lady Sarah Harris
1st m50 Rob Fox
3rd f45 Jackie Cunningham
county v40 bronze Patrick Fitzgerald
county v45 bronze Catherine Rowe
county v45 silver Jackie Cunningham