Wilne 10k

03-09-2017 - 6.2 miles

Name

Time

Cat.

Pos.

WAVA

Pace

Notes

Aston Perrin

34:08

SM

20

79.02

5:30

PB

Daniel Hawley

36:25

SM

48

75.45

5:52

PB

Ian Chant

37:43

M40

60

77.8

6:05

Timothy Baggs

37:57

M40

62

77.92

6:07

CB

Richard Howe

38:10

SM

68

70.67

6:09

Anthony Hatswell

41:02

SM

131

65.73

6:37

(as McCarkiss Endurance Projec

Paul Lewis

42:04

M40

161

70.29

6:47

PB

Phil Deakin

43:14

M40

177

64.45

6:58

Debut

Mark Fisher

43:48

SM

194

61.58

7:04

PB (as Team Derby Runner)

George Bevan

44:29

SM

210

60.63

7:10

PB

Paul Wade

44:39

M40

218

66.22

7:12

Jackie Mather

46:22

F55

42

68.11

7:29

Amanda Larkin

48:39

F35

56

58.11

7:51

Nikki Hocking

48:54

F35

61

55.8

7:53

PB

Andrew Webster

49:30

SM

314

55.13

7:59

PB

Pete Forster

49:41

SM

316

54.29

8:01

CB

Annette Trindell

51:07

F45

83

58.76

8:15

Fraser Thompson

51:38

M50

346

61.72

8:20

Shaun Burton

53:14

M50

380

57.35

8:35

Matt Peel

53:18

M40

381

54.22

8:36

Debut

Mark Jepson

54:09

SM

402

49.81

8:44

Debut

Valerie Lindsey

55:30

F55

144

64.89

8:57

Maria White

55:45

F35

149

51.45

9:00

Laura McCristal

55:50

SF

150

48.31

9:00

PB

Anna Mulligan-Freeman

56:30

F35

166

50.4

9:07

Kevin Barry

57:20

M40

443

51.97

9:15

Joanne Chilton

58:06

F45

196

50.12

9:22

Lisa Machin

58:08

F35

197

48.28

9:23

PB

Vaughan Morris

58:29

M60

453

57.68

9:26

Joanne Moore

59:22

F45

220

51

9:35

Jasjit Atwal

1:02:06

F35

280

44.24

10:01

Sally Pulfer

1:02:19

F45

287

49.4

10:03

Debut

Tracey Dennis

1:02:20

F45

288

48.98

10:03

Debut

Sarah Paton

1:03:17

F45

302

47.46

10:12

Debut

Gail Sudbury

1:03:32

F45

0

46.9

10:15

Helen Newton

1:03:59

F45

311

47.32

10:19

Debut

Kylie Simpson

1:05:30

SF

339

41.18

10:34

Carrie Fleming

1:11:15

F35

386

38.56

11:30

Debut

Jane Coulson

1:11:27

F45

389

42.38

11:31


These results were brought to you by paul.lewis and the full results are here

Categories listed are LERC categories, not those provided by the race organisers.
LERC uses JM, SM, M40, M50, M60, JF, SF, F35, F45 & F55

Course fastest

Men
31:49 - Andrew Peat
34:08 - Aston Perrin
34:10 - Anthony Hatswell
34:24 - Dean Hardman
34:40 - Gavin Kennedy
34:55 - Andy McNeill
35:18 - Nicholas Dennis
35:23 - Alan Kay
35:57 - Greg Cherry
36:20 - Rob Fox

Women
37:33 - Sarah Harris
40:46 - Natalie Teece
41:52 - Jackie Mather
43:28 - Eleanor Lunt
43:35 - Lindsay Smith
44:50 - Sarah Semmens
46:42 - Louise Hughes
47:22 - Dawn Blatherwick
48:00 - Cathy Brown
48:08 - Sarah Priestley

Other Runnings

04-09-2011     02-09-2012     01-09-2013     07-09-2014     06-09-2015
04-09-2016     

Achievements from this race

3rd f55 Jackie Mather
1st male team Timothy Baggs
1st male team Ian Chant
1st male team Daniel Hawley
1st male team Aston Perrin