Notts 10

22-05-2011 - 10 miles

Name

Time

Cat.

Pos.

WAVA

Pace

Notes

Blane Crawford

1:01:12

SM

16

74.02

6:07

Debut

Andrew Peat

1:01:39

SM

17

72.48

6:10

Debut

Rob Fox

1:02:47

M50

24

83.66

6:17

Mark Boot

1:04:02

JM

31

69.75

6:24

Matthew Nocivelli

1:06:08

SM

37

68.5

6:37

Debut

Ian Chant

1:06:21

M40

39

72.9

6:38

Kieran McKeever

1:08:50

SM

50

64.89

6:53

Debut

Alan Maplethorpe

1:09:57

M50

58

75.77

7:00

Bronze V50, County Champs

John Hay

1:11:39

M40

75

70.82

7:10

Pb

Jackie Mather

1:11:40

F45

76

72.64

7:10

Gold LV45 PB by 3 mins

Rob Jackson

1:11:46

M40

79

72.54

7:11

Pb

Richard Howe

1:12:20

SM

85

61.75

7:14

Debut

Paul Burchell

1:13:33

M50

95

72.06

7:21

Debut

Christopher Wood

1:15:49

SM

123

62.84

7:35

Debut

Richard Syson

1:18:48

M40

148

66.06

7:53

Pb

Shaun Burton

1:19:54

M40

161

62.98

7:59

Peter Fowles

1:21:25

M60

172

75.64

8:09

Debut

Vicky Parker

1:28:37

SF

219

50.76

8:52

Debut

John Adams

1:38:12

M50

276

54.46

9:49

Debut

Maria White

1:38:16

F35

277

48.12

9:50

Debut

Laura Froggatt

1:38:51

F35

278

47.15

9:53

Debut


These results were brought to you by heavyman

Categories listed are LERC categories, not those provided by the race organisers.
LERC uses JM, SM, M40, M50, M60, JF, SF, F35, F45 & F55

Course fastest

Men
56:31 - Andy McNeill
56:55 - Paul Lewis
58:11 - Dave Boot
58:36 - Rob Fox
58:49 - Anthony Hatswell
58:54 - Gavin Kennedy
58:57 - Richard Ford
59:02 - Glen Coleman
59:11 - Mark Boot
59:40 - Andy Colegate

Women
1:01:34 - Sarah Harris
1:11:12 - Monica Marriott
1:11:21 - Sarah Semmens
1:11:34 - Ellen Ensor
1:11:40 - Jackie Mather
1:12:05 - Sue Klotschkow
1:15:31 - Carla Tebbutt
1:16:51 - Annette Trindell
1:17:54 - Louise Hughes
1:18:25 - Caroline Waterhouse

Other Runnings

06-06-1993     02-06-1994     06-06-1997     05-06-1998     04-06-1999
02-06-2000     01-06-2001     07-06-2002     06-06-2003     04-06-2004
03-06-2005     02-06-2006     01-06-2007     06-06-2008     05-06-2009
04-06-2010     11-05-2012     07-06-2013     06-06-2014     12-06-2015
17-06-2016     16-06-2017     

Achievements from this race

county v45 gold Jackie Mather
county v50 bronze Alan Maplethorpe
3rd male team Mark Boot
3rd male team Blane Crawford
3rd male team Rob Fox
3rd male team Andrew Peat