Heritage - Holme Pierrepont

22-06-2010 - 6.2 miles

Name

Time

Cat.

Pos.

WAVA

Pace

Notes

Paul Lewis

32:35

SM

1

88.69

5:15

The WINNER (CB)

Rob Fox

36:22

M50

5

88.42

5:52

Sarah Harris

36:48

SF

1

76.82

5:56

The Winner

Ian Chant

37:14

SM

11

78.81

6:00

John Birch

38:30

M50

21

84.28

6:13

Patrick Fitzgerald

39:00

M40

24

79.59

6:17

County bronze

Mark Boot

39:27

JM

27

68.37

6:22

Mario Rocchelli

40:01

SM

31

69.64

6:27

Mark Tilling

40:17

JM

35

66.95

6:30

Missed of official results

Dave Boot

40:45

M40

38

76.18

6:34

Christopher Wood

42:02

SM

48

68.75

6:47

PB

David Riley

42:48

M50

61

78.82

6:54

Darren Pyefinch

43:44

SM

68

65.11

7:03

PB

Anthony Carbutt

43:47

SM

69

61.6

7:04

Debut

Martin Tilling

43:56

M40

71

72.53

7:05

Shaun Burton

44:08

M40

74

69.18

7:07

Race Best since 2002

Steven Pyefinch

44:27

SM

80

62.69

7:10

Debut

Chris Garratt

44:36

M40

83

68.45

7:12

Jackie Mather

44:43

F45

15

70.63

7:13

CB, County silver

Ashok Patel

44:43

M50

86

75.44

7:13

Catherine Rowe

44:48

F45

16

73.1

7:14

PB, County bronze

Natalie Teece

45:35

SF

17

60.7

7:21

Mark Harrison

45:45

M40

98

64.63

7:23

CB

Colin Bostock

46:08

M50

105

71.69

7:26

John Hay

46:23

M40

106

66.92

7:29

Damian Cowlishaw

47:15

M40

117

66.25

7:37

Andy Heathcote

47:29

M40

121

65.93

7:40

CB

Jodie Smith

47:40

SF

25

57.64

7:41

Vreni Verhoeven

47:52

F45

28

64.85

7:43

Bill Sheppard

48:04

M50

134

70.19

7:45

Geoff Foulston

48:22

M60

138

80.41

7:48

CB

Daniel Jackson

48:47

SM

143

55.29

7:52

PB

Sarah Crannage

49:20

SF

35

57.3

7:57

Carol Prokopyszyn

49:46

F35

40

60.84

8:02

CB

Laura Drage

51:30

SF

53

54.5

8:18

Zoe Fletcher

52:38

F45

61

59.47

8:29

Nicola Bennett

52:56

SF

62

52.27

8:32

Vicky Parker

53:12

SF

66

51.29

8:35

Just Got Engaged Congrats

Karen Wingate

54:27

F35

78

53.48

8:47

Rebecca Roberts

54:28

SF

79

49.52

8:47

Kate Bates

55:22

SF

90

49.63

8:56

Catherine Benson

56:17

F35

95

53.36

9:05

Was ill

Kathy Crockford

57:12

F45

106

56.73

9:14

PB

Rachael Tajbhai

58:55

SF

121

45.78

9:30

Debut

Bob Crockford

1:03:09

M50

235

52.37

10:11


These results were brought to you by pabc

Categories listed are LERC categories, not those provided by the race organisers.
LERC uses JM, SM, M40, M50, M60, JF, SF, F35, F45 & F55

Course fastest

Men
32:17 - Neil Renault
32:32 - Andrew Peat
32:35 - Paul Lewis
32:46 - Rod Harris
33:17 - Andy McNeill
34:34 - Richard Ford
34:45 - Andy Colegate
34:46 - Rob Fox
35:13 - Cameron McNeill
35:55 - Blane Crawford

Women
36:48 - Sarah Harris
37:44 - Sharon Orridge
41:22 - Natalie Teece
41:40 - Stefanie Warwick
42:07 - Jackie Mather
42:19 - Cath Kindred
42:25 - Sarah Semmens
42:34 - Jodie Smith
42:41 - Monica Marriott
43:11 - Vreni Verhoeven

Other Runnings

02-07-1992     23-06-1998     22-06-1999     27-06-2000     26-06-2001
25-06-2002     24-06-2003     24-06-2004     28-06-2005     04-07-2006
26-06-2007     24-06-2008     23-06-2009     28-06-2011     26-06-2012
25-06-2013     03-07-2014     02-07-2015     30-06-2016     29-06-2017

Achievements from this race

1st Paul Lewis
county v45 silver Jackie Mather
1st lady Sarah Harris
county v40 bronze Patrick Fitzgerald
county v45 bronze Catherine Rowe
1st m50 Rob Fox
3rd f45 Jackie Mather